piątek, 4 listopada 2022

 Postanowiłyśmy dowiedzieć się, czym jest Kampinoski Park Narodowy dla naszych koleżanek i kolegów. Jak często tam bywają? Co o nim wiedzą? Przygotowałyśmy krótką ankietę, w której pytałyśmy m.in., co jest symbolem parku, jakie tam żyją zwierzeta, czego nie można tam robić? Po przeprowadzeniu ankiety, w której wzięło udział 281 osób (141 dziewcząt i 140 chłopców), przeprowadziłyśmy analizę jej wyników. Każda z nas zajmowała się inną grupą wiekową,  Michasia zajęła się wynikami klas czwartych, Weronika ósmych,  Lila siódmych, Julka piątych, a Hania szóstych. Potem zebraliśmy wszystkie dane i je zestawiliśmy. 

Okazało się, że wiedza na temat Kampinoskiego Parku Narodowego wśród naszych rówieśników jest nie najlepsza. To, co nas zdziwiło najbardziej, to fakt, że nie wszyscy wiedzą, jak się ten park nazywa (10% nie wie). Tylko co czwarta osoba znała odpowiedź na pytanie, kiedy powstał KPN (prawidłowa odpowiedź - II połowa XXw.), 10% zna siedzibę Dyrekcji KPN (Izabelin). Uczniowie nie wiedzą, że charakterystyczne dla krajobrazu Puszczy są wydmy i bagna, nie wszyscy znają odpowiedź na pytanie, co można, a czego nie można robić w Puszczy Kampinoskiej (tylko 43% zaznaczyło, że nie można zbierać grzybów). Większość (74%) wie, że symbolem KPN jest łoś, ale aż 27% uważa, że w Puszczy nie można spotkać wilka, a 9% sądzi, że nie żyją tam sowy.

Smutno się nam zrobiło, kiedy okazało się, że 14% spośród odpowiadających nigdy nie było w KPN, a 15% było tam tylko raz. Większość z tych, którzy odwiedzili Puszczę, zrobili to z rodzicami lub klasą. 

Coś trzeba z tym zrobić! To trochę wstyd, że mieszkając niedaleko drugiego co do wielkości w Polsce parku narodowego, jednego z dwóch w świecie, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie stolicy kraju, tak niewiele o nim wiemy. Może uda nam się poprzez różne działania projektowe przybliżyć koleżankim i kolegom wiedzę o Kampinoskim Parku Narodowym? Przed nami dużo pracy, a czasu BARDZO mało!

Wyniki ankiety:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 Tuż przed świętami doszła do nas super wiadomość. Nasz projekt o Puszczy Kampinoskiej otrzymał WYRÓŻNIENIE w konkursie Wiedzy o Mazowszu!